Oběť svobody!


15/9/2004
Nuda a hnus prvních dnů školy, tak přesně takový nápis by měl mít tento "report prvních školních dnů". Na konci prázdnin, a co si budeme nalhávat; také v průběhu, každého středoškoláka děsí představa nadcházející školy. Varovný prst školy, který se vám zabodne přímo mezi oči a vezme vám veškerý volný čas, a kdyby jen čas, ale také většinu jakékoliv volnosti, na kterou jste si za prázdniny tak zvykli, prst školy němý a výstražný. Prst, který je jen součástí celé té ruky, která vás nakonec chytne pod krkem a začne vás dusit. A i přes vaše vykrucování vám nakonec přeryje denní plán, určí vám jiná pravidla, jiné řády, určí vám i jiná privilegia Hrdá, moudrá a jednobarevná sfinga ve spleti omalovánek prázdnin. Škola se zkrátka stává vehementně zatracovaným tématem prázdninových rozhovorů.
A i přes veškerý děs, který jsem se pokusil vyobrazit v předešlém odstavci, nejsou nakonec první dny školy zdaleka tak hrozné. Ba co víc, naleznete na nich brzy cosi příjemného, něco co vám dodá sílu ráno vůbec vstát a vydat se na nenáviděnou světovou stranu. A každý z nás nakonec zabředne do bledé a pro mne nechutně slizké monotónnosti stvůry Š. Vydrží ani ne celých devět měsíců držet svou mysl zajatou ve výcvikovém táboře Š. Neříkám mozek, či rozum, nebo snad inteligenci a podobné výrazy, říkám: mysl. Protože člověk může být inteligentní jak chce, ale mysl má každý svou. Mysl nezměříte, mysl je vaše vnitřní individualita, ona je to co vás/nás tak ohromuje na prázdninách - náznaku svobody. Možná se vám to zdá přehnané (a věru je), nicméně někdy si opravdu připadám ve své škole jako v táboře pro nenapravitelné delikventy.
Nechci se přít o tom proč chodím do školy, neb každý se chceme vzdělávat a chápu, že proto musí člověk část svobody obětovat, já se chci však přít o jak velkou část jde. Nejraději bych teď začal každou větu sovy "sere mě, že…", ale udržím se…snad.
Začnu vstáváním; Své vstávání bych nazval ranní mrtvicí, protože o víkendech a -nebezpečně často zmiňovaných- prázdninách jsem zvyklý vstávat kolem oběda a chodit spát kolem počátku druhého dne. A i přesto že mě ta obluda Š. nutí vstávat. Nestěžuji si, protože vím, že na své škole studuji dobrovolně a kdykoliv si můžu vybrat jinou. A to je hlavní důvod proč by si žádný student neměl stěžovat na svou školu. A proto tak nečiním ani já…
Ale proč KURVA musíme dobrovolně platit 500 Kč na SPARG*? Dobrovolně, jinak nedostaneme zapůjčené učebnice, nebudeme používat kopírky, počítače a další vybavení školy, která usnadňuje nám studentům život. Ok, beru to, ale proč DO PRDELE zavedli tento systém v půli minulého roku a letos s tím, že kdo nezaplatil minulý rok, tak i kdyby zaplatil letošní, tak nedostane zapůjčené učebnice, nebude používat kopírky atd.?! A když už se ohání spravedlností (a na druhé straně tím, že v životě nikdy nebude vše spravedlivé), tak by snad podle tohoto systému měl každý dobrovolně zaplatit oněch 500 Kč za každý rok studia, kdy dobrovolný SPARG neplatil. A i kdybych pominul tuto chybu ve finančním systému školy, tak je snad slušností (o které je nám kázáno rovněž více než často) upozornit na podmínky bezplatného užívání kopírek, počítačů a bezplatně zapůjčených učebnic předem.
Už jen proto, abychom si mohli během prázdnin vybrat školu, která je tak spravedlivě financovaná státem, že studenti na její provoz nemusí přispívat a i přesto dostanou zapůjčené učebnice atd. Na stát se člověk zlobit nemůže, protože stát tvoří lidé a minimum lidí se nazývá člověk.
A proč nám DO HAJZLU nařizuje školní řád takové věci, jako je "dobrá reprezentace gymnázia", "zákaz pití alkoholu a požívání jiných návykových látek na školních výletech", "slušné chování k profesorům" atd.??? Proč nám, když to nedodržují ani samotní profesoři? Z reprezentace školy některými profesory/kami (?) je mi na blití. A o slušném chování k studentům nemluvě. Slušný člověk není nehorázný pokrytec s titulem prof. , který se k vám chová neskutečně kamarádsky a benevolentně a za prvními dveřmi křičí jak vás nenávidí a jak se mu hnusíte! Proč nutí nás k jinému chování, když se nedokážou zamyslet ani nad svým vlastním? Proč místo imperativu nepoužijí "mohli byste" a "bylo by slušností"? - Možná protože kouřit v areálu školy jednoduše nesmíte a kdyby vás některý daný profesor viděl, tak i přes váš třebaže dospělý věk vás pokárá, jako nehoráznou ostudu a při troše štěstí a dotazům jako "Proč, když už je po vyučování?", nebo "Proč, když už stojím na autobusové zastávce?" vašim rodičům nepíše minimálně napomenutí. Třeba se vám zdá malicherné , že i věci které ve školním řádu (snad) ani nejsou, př. přezouvání se, nesmrkání do papírových utěrek, chození do jídelny bez dozoru, tak za jejich porušení si vás profesor jen "podá", nebo si na vás třeba zasedne. Ale malicherné to není. Učitel může jednoduše vydávat na oblíbeného žáka takový tlak a příjemnou atmosféru, že žák prostě "nelíbivé skejtové hadry", nebo "cigaretu při procházce ulicemi Brna" zahodí. Budiž mu to ke chvále, protože škola z něj udělá slušného člověka, více než legislativě vyhovujícího. Morálka a etika nade vše. První linie, která vám setne hlavu není zákon, ale tyranie neuvěřitelné vázanosti na vedoucí postavy stroje na uniformy - školy. Nestěžuji si, jen se ptám sama sebe, protože jsou školy na které mohu přestoupit a kde kouří o přestávkách studenti s profesory…
Naštěstí má moje škola i své klady a to je to proč na ni chodím. Bohužel většinu kladů jsme si vytvořili sami se svými příteli, náš kolektiv, naše nenáviděná třída. My neschopní, nepochopitelně divní a naprosto nepoučitelní. Oni neví jací jsme a nemohou soudit, protože mysl takových, co soudí z pohledu šesti let diktování od tabule, je řízena směšnými a přece nevyvratitelnými předsudky. Jsou to soudci, kterým chybí spravedlnost a kterým vůbec chybí odvaha pokusit se nás pochopit. Bojí se nás pochopit, bojí se možností naší svobody, kterou se teď tak hloupě a nejspíš i naivně oháním…
Ale škola vás přece jen za těch necelých 9 měsíců dokáže obléct do uniformy ve které budete muset žít. Ale ta uniforma na štěstí nikoho (snad) nezabila. Jen mu dala hodně dobrého…ale možná proto, že na to zlé člověk rád zapomene. A i tím, jak vám někdo říká své absurdní představy o "čisté rase mysli našeho studenta", vás poučí, protože zlo, které vás nezabije, vás jen posílí.
A i když jsem chtěl původně psát o tom, jak jsou dny ve škole nudné a únavné, tak mě cosi - nejspíš můj smysl pro fair-play (?) donutilo rozčílit se nad tím jak mne bledá ruka školy dusí a dusit bude. Ruka, která drží pletací jehlice a snaží se vám přešít výložku na vaší uniformě na nižší hodnost jen proto, že jsou vám hodnosti jedno.
Mějte rádi školu, ona bude mít ráda vás, buďte naivní a smějte se na ni, ona se bude smát na vás. Nakonec se ale setmí a zjistíte že ležíte v jejím žaludku a musíte počkat až vás po maturitě vyplivne.
Ale už dost hloupých přirovnávání a veškerého prskání…


*Sdružení Přátel A Rodičů Gymnázia